Jesteśmy już po odprawie i boardingu, przeszliśmy gładko przez całe lotnisko i się odnaleźliśmy, wsiadamy do samolotu…i nadal mamy mnóstwo pytań. Od tego kogo jest podłokietnik, przez dylematy czy trzeba zagadać do współpasażera, po podstawowe kwestie – czy już można iść do ubikacji się załatwić. Na te najbardziej dręczące i nurtujące postaramy się odpowiedzieć. Rzeczowo i na temat, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Top najczęściej zadawanych pytań, podczas pierwszej podróży samolotem
Zacznijmy od tematu ubikacji, bo jest on zazwyczaj niecierpiący zwłoki 😉
Spraw korzystania z łazienki przed lotem jest raczej przesądzona. Po prostu ne ma możliwości z niej skorzystania. To odgórny zakaz, obowiązujący bez względu na linię lotniczą. Wszyscy pasażerowie na czas startu i lądowania muszą być zapięci w swoich fotelach. Nikt nie może być w tym czasie w wc-cie. Chodzi o względy bezpieczeństwa i tu nie ma pola do negocjacji. Jak tylko samolot wystartuje i osiągnie odpowiednią wysokość, wówczas pilot pozwoli na rozpięcie pasów i wędrówki do ubikacji. Wytrzymasz.
Kolejne pytanie, które bardzo często jest zadawane przez podróżujących po raz pierwszy raz samolotem – dlaczego trzeba tyle czekać od momentu wejścia na pokład i zajęcia miejsca, po start samej maszyny?
Przede wszystkim czas ten mają piloci, by sprawdzić przed startem czy wszystkie systemy są wydolne i bezpieczne. Tu nie ma żartów, od tego zależy bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, jak i załogi. Paliwo musi zostać zatankowane, na tyle by dolecieć do celu. Mechanicy sprawdzają z zewnątrz, czy nie ma jakiś zewnętrznych widocznych usterek, czy pas jest odpowiednio przygotowany do startu. Stewardessy również oceniają czystość, ilość posiłków oraz wszelkich potrzebnych rzeczy podczas lotu. Obsługa lotniska pakuje nasze bagaże do luku, a piloci wysłuchują prognoz pogody, by w razie czego być przygotowanym na wszelkie anomalie.

Jednak najważniejszym punktem jest oczekiwanie na zgodę startu. Potocznie nazywa się to slotem, czyli określonym czasem kiedy samolot może wystartować i bezpiecznie wbić się w powietrze, nie zagrażając innym latającym czy lądującym pojazdom. Jeśli sytuacja nie jest opanowana – na przykład nie ma na pokładzie wszystkich pasażerów, czy bagaże lub paliwo nie jest jeszcze w pełni dotankowane, wówczas pilot traci dany slot i musi czekać na następny. A my z nim w samolocie.
Ostatnim zagadnieniem jakie dzisiaj rozwiążemy – jest fakt, iż zarówno przed startem lub lądowaniem, wszystkie fotele trzeba przywrócić do pozycji wyjściowej. Dlaczego?
Składanie foteli oraz stolików jedzeniowych przed startem i lądowaniem ma oczywiście związek po raz kolejny z naszym bezpieczeństwem. W przypadku jakiś sytuacji wyjątkowych, niebezpiecznych i ratunkowych, złożone fotele i stoliki umożliwią lepszą ewakuację. Niestety prawie połowa lotniczych wypadków ma miejsce podczas startu bądź lądowania. I to właśnie najczęściej wtedy trzeba jak najszybciej wydostać się z pojazdu.
Podobne znaczenie ma odsłanianie rolet z okien. Po pierwsze pasażerowie dzięki temu mogą w porę dostrzec ewentualne urazy na zewnątrz samolotu i poinformować załogę. Po drugie nasze oczy muszą być oswojone ze światłem dziennym, co zwiększa naszą orientacje i na pewno przyśpieszy ewentualna ewakuacje. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!