Ile kosztuje utrzymanie psa? Wskazówki i porady

Ile kosztuje utrzymanie psa? Wskazówki i porady
Autor Angelika Kurzajewska
Angelika Kurzajewska15 lutego 2024 | 4 min

Ile kosztuje utrzymanie psa to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby planujące przygarnięcie czworonoga. Wbrew pozorom, posiadanie pupila wiąże się ze sporymi kosztami - karmy, zabawek, opieki weterynaryjnej. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej comiesięcznym wydatkom związanym z opieką nad psem oraz przedstawimy porady, jak je zminimalizować.

Kluczowe wnioski:

 • Średni miesięczny koszt utrzymania psa to ok. 150-300 zł
 • Największe pozycje to karma, szczepienia i akcesoria
 • Można zaoszczędzić, kupując karmę w hurcie
 • Warto korzystać z promocji w sklepach zoologicznych
 • Zwierzę zazwyczaj okazuje się droższe, niż początkowo zakładaliśmy

Jak wiele kosztuje pies miesięcznie?

Ile kosztuje utrzymanie psa to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby planujące przygarnięcie czworonoga. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pies to spory wydatek. Miesięczny koszt utrzymania psa potrafi wynosić nawet kilkaset złotych!

Z czego składają się te koszty? Przede wszystkim z wyżywienia naszego pupila. Oprócz karmy, musimy liczyć się z kosztami szczepień, wizyt u weterynarza, akcesoriów i zabawek. Nie możemy też zapomnieć o wydatkach na tresurę i szkolenia.

Podstawowe koszty utrzymania psa

Zobaczmy zatem, z czego składa się miesięczny koszt utrzymania psa i jakie są średnie kwoty, które musimy zarezerwować w domowym budżecie:

 • karma - ok. 100-150 zł
 • szczepienia i leki - 50-100 zł
 • akcesoria i zabawki - 30-50 zł
 • źródło wody i posłanie - 20-30 zł

Jak widać, sama tylko karma i veterynarz pochłoną ponad połowę naszego budżetu przeznaczonego na psa! Do tego dochodzą jeszcze różne akcesoria, zabawki, kosmetyki. Warto o tym pamiętać przed adopcją czworonoga.

Ile wydajemy na karmę dla psa?

Zdecydowanie największą pozycję w koszcie utrzymania psa stanowi karma. Jaką karmę wybrać i ile kosztuje jej zakup?

Rodzaje karmy dla psa

W sklepach zoologicznych znajdziemy ogromny wybór karm suchych i mokrych dla psów w różnych cenach:

 • karma sucha ekonomiczna: 80-120 zł za 10 kg
 • karma sucha premium: 140-180 zł za 10 kg
 • karma mokra: 6-10 zł za puszkę 400 g

Karma ekonomiczna bazuje głównie na zbożach, podczas gdy karma premium i superpremium zawiera więcej mięsa. Droższe karmy są zdecydowanie smaczniejsze dla psa i zdrowsze, choć nie zawsze taka konieczność.

Czytaj więcej:Blik w aplikacji Revolut: Jak korzystać i zyskać korzyści

Opłaty weterynaryjne w utrzymaniu psa

Kolejną istotną pozycją są regularne wizyty u weterynarza i szczepienia, które chronią psa przed chorobami.

Podstawowe badania profilaktyczne

Co jakiś czas warto wykonać badania krwi, prześwietlenie i inne podstawowe badania, by wykryć ewentualne nieprawidłowości. Koszt takich badań to około 150-300 zł. Do tego dochodzą obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie (50-100 zł) oraz odrobaczanie (20-50 zł).

Regularne wizyty u lekarza weterynarii pozwolą uniknąć wielu chorób i uratować życie naszego pupila.

Koszt przygarnięcia psa ze schroniska

Skąd wziąć psa? Oprócz hodowli, świetną opcją jest adopcja ze schroniska. Jakie są koszty adopcji psa i na co zwrócić uwagę przy wyborze zwierzaka?

Koszt adopcji 100-350 zł
Chip identyfikacyjny 60-100 zł
Odrobaczanie 20-50 zł
Szczepienia 50-100 zł
Kastracja/sterylizacja 200-400 zł

Jak widać z powyższego zestawienia, przygarnięcie psa z przytuliska wcale nie musi być darmowe. Koszt adopcji zawiera wpisowe oraz podstawowe zabiegi medyczne. Do tego dochodzą koszty wyżywienia, akcesoriów itp.

Wydatki na akcesoria i zabawki dla psa

Aby zapewnić naszemu pupilowi wygodne życie, musimy zaopatrzyć się w specjalne akcesoria. Warto też kupować zabawki, by pies nie nudził się w domu.

Podstawowe akcesoria dla psa

Oto lista akcesoriów, które przydadzą się przy każdym psie:

 • Miska/dozownik na wodę i karmę
 • Legowisko
 • Obroża, smycz
 • Psy sprzątające po psie

Koszt takich akcesoriów to wydatek rzędu 50-100 zł przy pierwszym zakupie. Później trzeba co jakiś czas wymienić np. zniszczone legowisko.

Ile kosztuje tresura i szkolenie psa?

Jeśli chcemy nauczyć psa komend i dobrych manier, musimy zainwestować w profesjonalną tresurę psów. Ile kosztują zajęcia dla naszego pupila?

Indywidualna i grupowa tresura psów

Możemy wybrać indywidualne szkolenie u dowolnego tresera lub zajęcia grupowe np. w szkółce dla psów. Ceny kształtują się następująco:

 • indywidualna tresura: 100-150 zł za godzinę
 • grupowe szkolenie: 150-250 zł za 6-10 spotkań

Najlepiej połączyć te dwie formy – najpierw podstawy na grupowych lekcjach, później doszkalanie według indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie

Ile kosztuje utrzymanie psa to bardzo istotny temat dla każdego, kto nosi się z zamiarem adopcji czworonoga. Trzeba uczciwie przyznać, że pupile w domowym budżecie robią spory wyłom. Bez wątpienia miesięczny koszt utrzymania psa potrafi wynieść nawet 300 zł, jeśli chcemy zapewnić naszemu zwierzakowi najlepszą opiekę.

Jednak radość, jaką daje wierny towarzysz z czterema łapami, nie ma ceny. Pies dostarcza mnóstwo szczęścia i bezinteresownej miłości. Warto mieć tego świadomość, zanim podejmiemy decyzję o adopcji lub kupnie szczeniaka. Ile by to "szczęście" nie kosztowało.

Najczęstsze pytania

Przeciętny koszt utrzymania małego psa (do 10 kg) to 150-250 zł miesięcznie. Składa się na to głównie karma, szczepienia i podstawowe akcesoria.

Duże rasy psów (powyżej 25 kg) są znacznie bardziej wybredne i potrzebują lepszej karmy, więcej zabawek do gryzienia itp. Tutaj miesięczny koszt może wynieść nawet 400-500 zł.

Aby zaoszczędzić na kosztach psa, warto kupować karmę w hurtowniach zoologicznych, polować na promocje w sklepach, zadbać o zdrowie psa, by uniknąć długiego leczenia chorób oraz samemu zająć się podstawową pielęgnacją futra.

Pies jest najdroższy, gdy jest szczenięciem lub psem senioralnym. Wtedy potrzebuje specjalnej karmy, więcej zabawek i uwagi, a także bardziej regularnych wizyt kontrolnych u lekarza.

Niekoniecznie. Mimo że w pierwszym roku życia pies jest zwykle droższy, to w późniejszych latach koszty utrzymania kota i psa wyrównują się. Ważne, by oba zwierzaki regularnie chodziły do weterynarza.

5 Podobnych Artykułów

 1. Likwidacja drugiego filaru: Odkryj jak zakończyć swoje zobowiązania
 2. Luxmed czy Medicover: Która oferta jest lepsza?
 3. Kalkulator zysku z lokat: Oszczędzaj mądrze
 4. Brak faktury za prąd: Co zrobić, aby uniknąć kłopotów?
 5. Czy warto korzystać z usług bik? Dowiedz się więcej tutaj
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Angelika Kurzajewska
Angelika Kurzajewska

Jako założyciel portalu o ekonomii, łączę głęboką pasję do finansów z pragnieniem dzielenia się wiedzą. Z wykształcenia ekonomista, z doświadczenia analityk rynku, pragnę ułatwić zrozumienie złożonych zjawisk ekonomicznych. Moje artykuły i analizy mają na celu wyjaśnienie, jak ekonomia wpływa na nasze codzienne życie i decyzje. Stawiam na klarowność, rzetelność i aktualność informacji, by czytelnicy mogli podejmować świadome decyzje finansowe. Wierzę, że edukacja ekonomiczna jest kluczem do lepszej przyszłości i staram się, aby mój portal był przystanią dla każdego, kto szuka nie tylko danych, ale i inspiracji do głębszego zrozumienia świata finansów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły