Klasa energetyczna domu to ważny wskaźnik, określający roczne zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Znajomość klasy energetycznej jest kluczowa zarówno przy zakupie, jak i podczas użytkowania domu. Pozwala określić, jak energooszczędny jest budynek i wprowadzić ewentualne usprawnienia obniżające zużycie energii.
Kluczowe wnioski:- Klasa energetyczna pokazuje, jak bardzo energooszczędny jest dany dom.
- Im wyższa klasa, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie i prąd.
- Klasa energetyczna wpływa na wartość i atrakcyjność nieruchomości.
- Można poprawić klasę energetyczną domu przez termomodernizację i wymianę instalacji.
- Warto kupować domy o jak najwyższej klasie energetycznej.
Co oznacza klasa energetyczna domu?
Klasa energetyczna domu to wskaźnik określający roczne zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. Im mniejsze zapotrzebowanie na energię, tym wyższa klasa energetyczna.
Klasy energetyczne domów oznacza się literami od A do G. Najwyższą, najbardziej energooszczędną klasą jest A. Kolejne klasy B, C, D oznaczają coraz większe zapotrzebowanie na energię. Najmniej efektywne energetycznie domy kwalifikują się do klasy G.
Klasa energetyczna pokazuje zatem, jak bardzo energooszczędny jest dany dom. Im wyższa klasa, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie i prąd oraz mniejsza emisja CO2.
Podklasy w klasach energetycznych
W obrębie klas energetycznych A-G wyróżnia się dodatkowo podklasy oznaczone cyframi, np. A1, A2, A3 itd. Podklasa wyższa (np. A1) oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię niż podklasa niższa (np. A3). Dzięki temu można precyzyjnie określić efektywność energetyczną domu.
Jak oblicza się klasę energetyczną budynku?
Klasę energetyczną budynku oblicza się na podstawie obliczeniowego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Uwzględnia się przy tym energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody oraz oświetlenia wbudowanego.
Obliczenia zapotrzebowania na energię wykonuje się komputerowo, biorąc pod uwagę parametry techniczne przegród budowlanych, charakterystykę energetyczną instalacji, wentylacji i oświetlenia. Uwzględnia się przy tym np. grubość ocieplenia, rodzaj okien, sprawność kotła.
Na tej podstawie określa się wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię EP [kWh/(m2/rok)] i przypisuje budynek do odpowiedniej klasy energetycznej zgodnie z przedziałami z rozporządzenia.
Kto wykonuje obliczenia?
Obliczenia zapotrzebowania na energię i kwalifikacji do klasy energetycznej dokonuje osoba posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo certyfikat w zakresie charakterystyki energetycznej.
Czytaj więcej:Kalkulator książeczek mieszkaniowych: Sprawdź opłacalność oszczędzania na mieszkanie
Jak sprawdzić klasę energetyczną domu?
Aby sprawdzić klasę energetyczną konkretnego domu, należy sprawdzić świadectwo charakterystyki energetycznej tego budynku. Świadectwo takie posiada każdy dom oddany do użytku po 2009 roku. Zawiera ono m.in. klasę energetyczną, współczynnik EP oraz zalecenia poprawy charakterystyki energetycznej.
Świadectwo charakterystyki energetycznej wydawane jest przez wykonawcę budynku. W przypadku domów już istniejących, można je zlecić audytorowi energetycznemu.
Klasę energetyczną budynku znajdziemy również w ogłoszeniach i ofertach sprzedaży lub wynajmu domu. Dotyczy to zwłaszcza nowych budynków wybudowanych po 2009 r.
Gdzie znaleźć świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej powinno znajdować się w posiadaniu właściciela budynku. Należy je przechowywać przez okres użytkowania domu. W przypadku sprzedaży lub wynajmu domu trzeba je okazać potencjalnemu nabywcy lub najemcy.
Jak poprawić klasę energetyczną domu?
Aby poprawić klasę energetyczną domu, należy zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię. Można to osiągnąć poprzez szereg usprawnień termomodernizacyjnych.
Najważniejsze działania to:
- Ocieplenie przegród zewnętrznych (ścian, dachu, stropu, podłogi)
- Wymiana okien i drzwi na energooszczędne
- Modernizacja systemu grzewczego i wentylacji
- Przebudowa systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę
- Wymiana oświetlenia na energooszczędne LED
- Montaż systemów OZE - np. kolektorów słonecznych
Kompleksowa termomodernizacja pozwala zwiększyć klasę energetyczną nawet o 2-3 stopnie, co przekłada się na znaczne oszczędności energii.
Jak sfinansować poprawę klasy energetycznej?
Na poprawę klasy energetycznej domu można uzyskać dofinansowanie z programów takich jak „Czyste Powietrze” oraz z ulgi termomodernizacyjnej. Termomodernizacja może się zwrócić w okresie kilku lat dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie.
Korzyści z domu o wysokiej klasie energetycznej
Zamieszkanie w domu o wysokiej klasie energetycznej A lub B daje szereg korzyści. Przede wszystkim oznacza to dużo niższe rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną.
Różnica w rocznych kosztach ogrzewania pomiędzy domem klasy A i G może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Dom energooszczędny zapewnia też większy komfort cieplny dzięki brakowi przeciągów, stabilnej temperaturze i lepszej jakości powietrza. To również korzyści dla środowiska dzięki ograniczonej emisji gazów cieplarnianych.
Budynek o wysokiej charakterystyce energetycznej ma też wyższą wartość i atrakcyjność na rynku nieruchomości. Łatwiej go sprzedać i może być alternatywą dla mieszkania.
Klasa energetyczna | Koszt ogrzewania rocznie [zł] |
A | 2000 |
C | 5000 |
E | 8000 |
G | 15000 |
Powyższa tabela pokazuje, jak zmniejszają się rachunki za ogrzewanie wraz ze wzrostem klasy energetycznej domu.
Jakie są wymagania dotyczące klasy energetycznej?
Obecnie w Polsce nie ma wymogu posiadania konkretnej klasy energetycznej przez nowobudowane domy. Jednak zgodnie z dyrektywą UE od 2021 r. wszystkie nowe budynki mają spełniać standard budynku o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. passivhaus).
Oznacza to, że w najbliższych latach nowe domy będą musiały osiągać klasę A lub B. Dodatkowo przepisy nakładają obowiązek uzyskania minimalnego poziomu energii z OZE w budynkach.
Dla budynków poddawanych gruntownej renowacji wprowadza się wymóg poprawy charakterystyki energetycznej o co najmniej jedną klasę. Natomiast stare budynki użyteczności publicznej muszą najpóźniej od 2030 r. spełniać minimalne standardy charakterystyki energetycznej.
Zatem klasa energetyczna domów będzie odgrywać coraz większą rolę w najbliższej przyszłości.
Podsumowanie
Klasa energetyczna domu to ważny parametr informujący o tym, jak energooszczędny jest budynek. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie i prąd. Warto kupować i budować domy o jak najwyższej charakterystyce energetycznej. Można także poprawić klasę energetyczną już istniejącego domu poprzez termomodernizację.
Znajomość klas energetycznych domów jest kluczowa zarówno przy zakupie, jak i podczas użytkowania nieruchomości. Pozwala podejmować świadome decyzje wpływające na domowy budżet i ochronę środowiska. W najbliższej przyszłości klasa energetyczna będzie odgrywać coraz większą rolę.