Przelicznik 1200 zł na dolary: Sprawdź ile to w twojej walucie

Przelicznik 1200 zł na dolary: Sprawdź ile to w twojej walucie
Autor Angelika Kurzajewska
Angelika Kurzajewska20 lutego 2024 | 6 min

1200 zł ile to dolarów - to pytanie zadaje sobie wielu Polaków planujących podróż za granicę lub wysyłkę pieniędzy dla bliskich mieszkających w USA. Wartość złotówki w stosunku do dolara amerykańskiego zmienia się codziennie, dlatego przed planowaną transakcją w obcej walucie, warto sprawdzić aktualny kurs USD/PLN. W tym artykule pokażemy Ci, jak łatwo samodzielnie przeliczyć 1200 zł na dolary amerykańskie, abyś wiedział ile dokładnie otrzymasz.

Kluczowe wnioski:
 • Aby przeliczyć 1200 zł na USD, musisz sprawdzić aktualny kurs wymiany złotówek na dolary amerykańskie.
 • Możesz skorzystać z kalkulatorów walut online, które automatycznie przeliczą kwotę 1200 zł na dolary.
 • Warto śledzić notowania NBP, które publikuje oficjalne kursy walut obcych w stosunku do złotówki.
 • Przy wymianie gotówki w kantorze lub banku należy spodziewać się dodatkowych opłat i marż.
 • Warto porównać kursy w różnych punktach wymiany walut, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Jak przeliczyć 1200 zł na dolary amerykańskie?

Wielu Polaków zastanawia się, jak przeliczyć złotówki na dolary amerykańskie. Potrzebują tej informacji np. planując wyjazd turystyczny do USA lub wysyłając pieniądze dla rodziny mieszkającej za granicą. Przelicznik walut przydaje się również przy zakupach w sklepach internetowych, które często podają ceny w USD.

Aby przeliczyć 1200 zł na dolary amerykańskie, musisz najpierw sprawdzić aktualny kurs wymiany złotego do dolara. Ten kurs zmienia się każdego dnia, więc warto monitorować jego wartość. Najłatwiej to zrobić korzystając z internetowych kalkulatorów walutowych, np. na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Wystarczy wpisać kwotę, którą chcesz wymienić (w tym przypadku 1200 zł), wybrać z listy walutę bazową (złoty polski) i docelową (dolar amerykański). Kalkulator automatycznie przeliczy i pokaże ile dolarów otrzymasz za 1200 zł. Pamiętaj, aby korzystać z aktualnego kursu wymiany, a nie historycznego.

Gdzie sprawdzić kurs walut online?

1200 zł ile to dolarów - aby to sprawdzić, skorzystaj z następujących stron:

 • Kalkulator walutowy NBP
 • Kantor internetowy, np. Walutomat
 • Strony banków, np. PKO BP, Pekao, mBank

Podają one aktualne kursy wymiany PLN/USD publikowane przez Narodowy Bank Polski i umożliwiają szybkie przeliczenie kwoty 1200 zł na dolary amerykańskie online.

Ile dolarów otrzymasz za 1200 zł?

Ile dokładnie dolarów otrzymasz w zamian za 1200 zł zależy od aktualnego kursu wymiany złotego do dolara amerykańskiego.

Na przykład według kursu z dnia 23.02.2024 za 1 USD trzeba zapłacić 4,00 zł. Oznacza to, że za 1200 zł otrzymamy:

1200 zł / 4 zł za 1 USD = 300 USD

Jak widać, przy kursie 4 zł/USD za 1200 zł dostaniemy dokładnie 300 dolarów amerykańskich. Oczywiście jeśli kurs wzrośnie lub spadnie, to liczba dolarów będzie inna.

Czytaj więcej:Fotowoltaika z magazynem energii: Czy to opłacalne?

Jak sprawdzić aktualny kurs wymiany zł/USD?

1200 zł ile to dolarów - żeby to obliczyć, musisz najpierw sprawdzić aktualny kurs.

Kurs walut USD/PLN zmienia się każdego dnia pod wpływem wielu czynników ekonomicznych i politycznych. Narodowy Bank Polski publikuje oficjalne kursy walut obcych w stosunku do złotego w Tabeli kursów średnich NBP.

Jest ona codziennie aktualizowana o godzinie 11:00. Zawiera średnie kursy walut obcych z poprzedniego dnia roboczego. Dzięki temu zawsze będziesz mieć aktualny kurs USD/PLN do przeliczeń.

Gdzie znaleźć tabelę kursów NBP?

Tabela kursów średnich NBP jest dostępna na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego w dziale Statystyka i sprawozdawczość > Kursy.

Możesz też pobrać aplikację mobilną NBP, która umożliwia szybki dostęp do aktualnych kursów walut na smartfonie.

Jaka jest wartość 1200 zł w dolarach według NBP?

Przelicznik 1200 zł na dolary: Sprawdź ile to w twojej walucie

Narodowy Bank Polski codziennie około godziny 11:00 publikuje oficjalne kursy walut, w tym dolara amerykańskiego w stosunku do złotego. Dzięki temu możemy sprawdzić jaka jest wartość 1200 zł w USD.

Na przykład 23 lutego 2024 roku kurs USD/PLN wynosił:

1 USD 4,0035 zł

Oznacza to, że zgodnie z danymi NBP, za 1 dolara amerykańskiego trzeba było tego dnia zapłacić 4,0035 zł. Wystarczy teraz podzielić 1200 zł przez ten kurs aby uzyskać wartość tej kwoty w dolarach według NBP:

 • 1200 zł / 4,0035 zł za 1 USD = 299,42 USD

Jak widać, aktualnie 1200 zł to według NBP dokładnie 299,42 dolara amerykańskiego.

Ile wynosi 1200 zł po przeliczeniu na USD?

1200 zł ile to dolarów - jak już wiemy, aby to obliczyć, musimy sprawdzić najpierw kurs walut USD/PLN. Weźmy pod uwagę przykładowy kurs:

1 USD 3,9671 zł

Następnie dzielimy kwotę w złotych przez kurs USD/PLN:

 • 1200 zł / 3,9671 zł za 1 USD = 302,42 USD

Widzimy więc, że po przeliczeniu 1200 zł na dolary amerykańskie przy kursie 3,9671 zł/USD otrzymamy 302,42 USD.

Oczywiście przy innym kursie walut wynik byłby inny. Dlatego zawsze sprawdzaj aktualne kursy NBP lub kantorów internetowych, aby mieć pewność ile dolarów dostaniesz za 1200 zł.

Jakie są opłaty za wymianę 1200 zł na dolary?

Przeliczając i wymieniając 1200 zł na dolary amerykańskie, musisz się liczyć z dodatkowymi opłatami za taką transakcję.

Jeśli wymieniasz gotówkę na lotnisku lub w kantorze stacjonarnym, zapłacisz prowizję w wysokości ok. 2-3% wartości transakcji. Przy kwocie 1200 zł daje to ok. 24 - 36 zł.

Dodatkowo przy wypłacie gotówki w USD z bankomatu za granicą może zostać naliczona opłata za wypłatę w wysokości ok. 2-5 USD.

Najtańszą opcją jest wymienienie waluty online w kantorze internetowym lub przelewem bankowym. Wówczas prowizja wynosi zazwyczaj od 0 do 0,5% kwoty, czyli od 0 do 6 zł przy wymianie 1200 zł na USD.

Dokładne stawki opłat i prowizji różnią się w zależności od banku, kantoru lub serwisu wymiany walut online. Dlatego warto porównać oferty, aby wymienić 1200 zł na dolary po możliwie najkorzystniejszym kursie i z minimalnymi kosztami.

Podsumowanie

Przeliczanie kwot z jednej waluty na drugą, na przykład 1200 zł na dolary amerykańskie, wymaga sprawdzenia aktualnego kursu wymiany. Najlepiej skorzystać z kalkulatorów NBP lub kantorów internetowych, które podają bieżące notowania. Trzeba pamiętać, że przy wymianie gotówki w kantorze lub wypłacie z bankomatu naliczane są dodatkowe opłaty. Korzystniej jest wymienić walutę online.

6000 forintów węgierskich to obecnie około 90 złotych polskich. Również w tym przypadku aktualny kurs wymiany warto sprawdzić tuż przed transakcją, aby mieć pewność ile dokładnie otrzymamy w docelowej walucie.

5 Podobnych Artykułów

 1. Konwerter mocy: Zobacz ile to kilowatów. Najlepszy przelicznik!
 2. Luxmed czy Medicover: Która oferta jest lepsza?
 3. Kalkulator zysku z lokat: Oszczędzaj mądrze
 4. Lokaty w CA: Gdzie ulokować swoje oszczędności?
 5. Bilet kredytowy w PKP: Jak kupić i oszczędzić na podróży
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Angelika Kurzajewska
Angelika Kurzajewska

Jako założyciel portalu o ekonomii, łączę głęboką pasję do finansów z pragnieniem dzielenia się wiedzą. Z wykształcenia ekonomista, z doświadczenia analityk rynku, pragnę ułatwić zrozumienie złożonych zjawisk ekonomicznych. Moje artykuły i analizy mają na celu wyjaśnienie, jak ekonomia wpływa na nasze codzienne życie i decyzje. Stawiam na klarowność, rzetelność i aktualność informacji, by czytelnicy mogli podejmować świadome decyzje finansowe. Wierzę, że edukacja ekonomiczna jest kluczem do lepszej przyszłości i staram się, aby mój portal był przystanią dla każdego, kto szuka nie tylko danych, ale i inspiracji do głębszego zrozumienia świata finansów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły