Zniżki na prąd z kartą dużej rodziny: Jak skorzystać z oferty?

Zniżki na prąd z kartą dużej rodziny: Jak skorzystać z oferty?
Autor Angelika Kurzajewska
Angelika Kurzajewska21 lutego 2024 | 6 min

Kartą dużej rodziny zniżki na prąd są atrakcyjną opcją dla wielodzietnych rodzin szukających oszczędności w domowym budżecie. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą ubiegać się o specjalne zniżki na energię elektryczną, które wynoszą nawet 20% miesięcznych opłat. W artykule wyjaśnimy, kto może skorzystać z ulgi, ile wynosi, jak i gdzie złożyć wniosek oraz jak długo obowiązuje preferencyjna taryfa energii elektrycznej z Kartą Dużej Rodziny.

Kluczowe wnioski:
 • Zniżka na prąd z KDR przysługuje członkom rodzin wielodzietnych spełniającym określone warunki.
 • Ulga obejmuje obniżenie rachunków za energię elektryczną nawet o 20%.
 • Wniosek o zniżkę składa się u przedsiębiorstwa energetycznego.
 • Zniżka obowiązuje przez okres ważności Karty Dużej Rodziny.
 • Oszczędności z tytułu ulgi mogą wynieść nawet kilkaset złotych rocznie.

Oszczędności na rachunkach dzięki karcie dużej rodziny

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na atrakcyjne zniżki na prąd, które pozwolą znacząco obniżyć domowe wydatki na energię elektryczną. Ulga sięga nawet 20% miesięcznych opłat za prąd i przysługuje członkom rodzin wielodzietnych spełniającym określone kryteria.

Korzystając ze zniżki na prąd z Kartą Dużej Rodziny, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. To znacząca kwota, która odciąży domowy budżet.

Kto może skorzystać z ulgi?

Z ulgowych stawek za energię elektryczną mogą korzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny. Zniżka na prąd z KDR przysługuje zarówno rodzicom oraz małżonkom rodziców, jak i dzieciom w wieku do 18. roku życia, a także dzieciom kontynuującym naukę do 25. roku życia oraz dzieciom legitymującym się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jakie zniżki na prąd przysługują z Kartą Dużej Rodziny?

Zniżka na prąd z kartą dużej rodziny wynosi aż 20% miesięcznych opłat za energię elektryczną. Dotyczy jednego miejsca zamieszkania, w którym rodzina się osiedliła. Ulga została wprowadzona w 2014 roku przez rząd oraz największych dystrybutorów prądu.

Zniżki na prąd z Kartą Dużej Rodziny naliczane są od cen i stawek opłat brutto. Oznacza to, że obniżka dotyczy zarówno kwoty netto za zużytą energię elektryczną, jak i wszystkich opłat dystrybucyjnych oraz podatków. Tym samym rabat dotyczy całej kwoty, jaką płacimy za prąd.

Od czego zależy wysokość oszczędności?

Chociaż zniżka na prąd z KDR jest ujednolicona i wynosi 20%, to ostateczne oszczędności mogą różnić się w zależności od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Im wyższe rachunki za prąd, tym wyższe kwoty, jakie można zaoszczędzić dzięki uldze.

Oszczędności wyglądają imponująco zwłaszcza w dużych rodzinach zamieszkujących przestronne domy jednorodzinne ogrzewane prądem zamiast np. gazem czy węglem. W takich przypadkach roczna zniżka na prąd z kartą dużej rodziny PGE może sięgnąć nawet 1500-2000 zł!

Czytaj więcej:Koronawirus a ceny mieszkań: Jak pandemia wpływa na rynek nieruchomości?

Gdzie i jak złożyć wniosek o zniżkę na prąd z KDR?

Aby skorzystać z ulgi, trzeba złożyć stosowny wniosek do swojego sprzedawcy energii elektrycznej (np. zniżka na prąd PGE). Można to zrobić osobiście w oddziale firmy, pocztą tradycyjną lub przez internet - jeśli dostawca umożliwia składanie wniosków drogą elektroniczną.

Należy pamiętać, żeby we wniosku o zniżkę na prąd z kartą dużej rodziny podać swój numer KDR, a także numer punktu poboru energii elektrycznej znajdujący się na rachunku za prąd.

Na rozpatrzenie wniosku mamy zazwyczaj do 14 dni. Jeśli zostanie on pozytywnie zweryfikowany, to ulgowe stawki zaczną obowiązywać już od kolejnego okresu rozliczeniowego wskazanego na rachunku za energię elektryczną.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Wraz z wnioskiem należy dostarczyć kserokopie dokumentów uprawniających nas do zniżki na prąd z Kartą Dużej Rodziny. Są to:

 • ważna Karta Dużej Rodziny
 • dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy

Kopie Karty Dużej Rodziny trzeba także dostarczyć za każdego członka rodziny wielodzietnej, na którego wnioskujemy o ulgową taryfę.

Ile wynosi zniżka na prąd z kartą dużej rodziny?

Zniżka na prąd z kartą dużej rodziny to 20% obniżka miesięcznych opłat brutto za energię elektryczną. Oznacza to, że miesięczny rachunek za prąd możemy pomniejszyć o taki właśnie procent.

Wysokość rachunku bez zniżki 300 zł
Wysokość zniżki na prąd z KDR (20%) 60 zł
Rachunek po zniżce z kartą dużej rodziny 240 zł

Jak widać na powyższym przykładzie, przy rachunku w wysokości 300 zł, zniżka na prąd karta dużej rodziny pozwala zaoszczędzić 60 zł miesięcznie, czyli 720 zł w skali roku!

Jak długo obowiązuje ulga na prąd z kartą dużej rodziny?

Zniżka na prąd z kartą dużej rodziny przysługuje przez okres ważności Karty Dużej Rodziny. Standardowo wydaje się ją na okres roku z możliwością przedłużenia, jeśli nadal spełniamy kryteria wielodzietności.

Jeżeli nasza Karta Dużej Rodziny traci ważność, to musimy pamiętać o jej przedłużeniu, aby nadal korzystać ze zniżek na prąd z KDR. W przeciwnym razie ulga na energię elektryczną przestaje obowiązywać.

Jak przedłużyć ulgę na kolejny okres?

Aby przedłużyć obowiązywanie zniżek na prąd z kartą dużej rodziny, trzeba złożyć nowy wniosek do swojego sprzedawcy energii elektrycznej na co najmniej 14 dni przed upływem ważności obecnej Karty Dużej Rodziny. Do wniosku należy dołączyć nową Kartę Dużej Rodziny, którą uprzednio wyrobimy sobie w urzędzie gminy/miasta.

Podsumowanie

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na atrakcyjną zniżkę na prąd w wysokości 20%, która przysługuje na mocy specjalnej ulgi dla rodzin wielodzietnych. Korzystając ze zniżek na prąd z Kartą Dużej Rodziny można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie, znacząco odciążając domowy budżet.

Ulga dotyczy opłat za energię elektryczną w miejscu zamieszkania i przysługuje posiadaczom ważnej Karty Dużej Rodziny po złożeniu odpowiedniego wniosku np. u sprzedawcy energii elektrycznej. Zniżka obowiązuje przez okres ważności Karty Dużej Rodziny, po tym czasie można ją przedłużyć na kolejne okresy.

5 Podobnych Artykułów

 1. Likwidacja drugiego filaru: Odkryj jak zakończyć swoje zobowiązania
 2. Luxmed czy Medicover: Która oferta jest lepsza?
 3. Kalkulator książeczek mieszkaniowych: Sprawdź opłacalność oszczędzania na mieszkanie
 4. Brak faktury za prąd: Co zrobić, aby uniknąć kłopotów?
 5. Czy warto korzystać z usług bik? Dowiedz się więcej tutaj
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Angelika Kurzajewska
Angelika Kurzajewska

Jako założyciel portalu o ekonomii, łączę głęboką pasję do finansów z pragnieniem dzielenia się wiedzą. Z wykształcenia ekonomista, z doświadczenia analityk rynku, pragnę ułatwić zrozumienie złożonych zjawisk ekonomicznych. Moje artykuły i analizy mają na celu wyjaśnienie, jak ekonomia wpływa na nasze codzienne życie i decyzje. Stawiam na klarowność, rzetelność i aktualność informacji, by czytelnicy mogli podejmować świadome decyzje finansowe. Wierzę, że edukacja ekonomiczna jest kluczem do lepszej przyszłości i staram się, aby mój portal był przystanią dla każdego, kto szuka nie tylko danych, ale i inspiracji do głębszego zrozumienia świata finansów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły