Kalkulator książeczek mieszkaniowych: Sprawdź opłacalność oszczędzania na mieszkanie

Kalkulator książeczek mieszkaniowych: Sprawdź opłacalność oszczędzania na mieszkanie
Autor Angelika Kurzajewska
Angelika Kurzajewska25 lutego 2024 | 6 min

Jak zapłacić za samochód z oszczędności zgromadzonych na książeczce mieszkaniowej? To dobre pytanie. Wielu Polaków marzy o własnym mieszkaniu lub domu. Jednak ceny nieruchomości ciągle rosną, a zebranie wkładu własnego na kredyt hipoteczny jest coraz trudniejsze. Książeczka mieszkaniowa może pomóc zebrać pieniądze na ten cel. Poniższy kalkulator pozwoli sprawdzić opłacalność systematycznego oszczędzania na książeczce.

Kluczowe wnioski:
 • Książeczka mieszkaniowa to dobry sposób na gromadzenie oszczędności na wkład własny.
 • Kalkulator pokazuje, jak z biegiem lat rosną wpłaty wraz z premiami.
 • Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym mniej miesięcznie musimy odkładać.
 • Książeczka + kredyt hipoteczny to optymalne połączenie na zakup mieszkania.
 • Kalkulator oszacuje potrzebny okres oszczędzania w zależności od celu.

Jak kalkulator książeczki pomaga kupić mieszkanie

Marzysz o własnym mieszkaniu, ale nie masz wystarczających środków na wkład własny? Jak zapłacić za samochód gotówką zebraną na książeczce mieszkaniowej? Okazuje się, że to całkiem realne. Wystarczy, że będziesz regularnie odkładać pieniądze na książeczce mieszkaniowej.

Kalkulator książeczek mieszkaniowych pomoże Ci sprawdzić, ile musisz oszczędzać co miesiąc, by zebrać konkretną kwotę. Wystarczy, że podasz cel oszczędnościowy, czyli kwotę wkładu własnego, jaką chcesz zgromadzić. Kalkulator sam obliczy wymaganą wysokość regularnych wpłat.

Jak działa kalkulator książeczki mieszkaniowej?

Kalkulator książeczek mieszkaniowych jest bardzo prostym narzędziem. Wystarczy, że podasz trzy dane:

 • Kwotę docelową – czyli pożądaną wysokość Twoich oszczędności
 • Okres oszczędzania – ile miesięcy chcesz odkładać pieniądze
 • Przewidywaną stopę zwrotu z premii – domyślnie założone 2% w skali roku

Na tej podstawie kalkulator obliczy, ile musisz wpłacać co miesiąc, by osiągnąć zakładany cel. Podpowie również, jaką łączną kwotę uda Ci się zaoszczędzić z premiami od państwa.

Ile można zaoszczędzić na książeczce mieszkaniowej

Zastanawiasz się, czy warto oszczędzać na książeczce mieszkaniowej? Sprawdźmy na konkretnym przykładzie.

Załóżmy, że chcesz zebrać 50 000 zł oszczędności w ciągu 4 lat (48 miesięcy). Zakładamy standardową roczną stopę zwrotu w wysokości 2% z tytułu premii gwarancyjnej. Jak zapłacić za samochód zebranymi środkami? Wystarczy wprowadzić te trzy wartości do kalkulatora książeczki:

Kwota docelowa 50 000 zł
Okres oszczędzania 48 miesięcy
Stopa zwrotu 2%

Kalkulator pokaże nam, że przy takich założeniach musimy wpłacać na książeczkę ok. 847 zł miesięcznie, by uzbierać 50 000 zł.

Czytaj więcej:Uber czy Bolt: Które taniej? Porównajmy oferty

Kiedy opłaca się zakładać książeczkę mieszkaniową

Książeczka mieszkaniowa to bardzo opłacalny sposób na systematyczne gromadzenie oszczędności. Państwo dokłada do naszych pieniędzy coroczną premię. W 2023 roku wynosi ona 2% wszystkich zgromadzonych środków.

Zakładamy książeczkę mieszkaniową przede wszystkim wtedy, gdy:

 • Chcemy kupić mieszkanie lub dom i potrzebujemy zebrać wkład własny na kredyt
 • Nie mamy wystarczającej gotówki, by od razu sfinansować zakup nieruchomości
 • Chcemy systematycznie odkładać pieniądze na konkretny cel
 • Liczymy, że z czasem wartość nieruchomości wzrośnie i będziemy mogli kupić coś lepszego

Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej. Premie od państwa skutecznie pomnażają nasz kapitał.

Jakie korzyści daje książeczka mieszkaniowa

Kalkulator książeczek mieszkaniowych: Sprawdź opłacalność oszczędzania na mieszkanie

Książeczka mieszkaniowa to nie tylko sposób na oszczędzanie. To także szereg konkretnych profitów, które zyskujemy decydując się na ten produkt.

Najważniejsze z nich to: premia od państwa, zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, brak opłat za prowadzenie rachunku czy dopłaty do kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup nieruchomości.

Dzięki temu oszczędzanie staje się jeszcze bardziej opłacalne. Państwo zachęca nas do gromadzenia środków na własne „M”. Dlatego książeczka mieszkaniowa to strzał w dziesiątkę.

Kalkulator książeczki a kredyt hipoteczny

Jak zapłacić za samochód zebranymi środkami z książeczki mieszkaniowej? Można oczywiście wypłacić całość gotówki po zakończeniu okresu oszczędzania. Jednak zwykle oszczędności z książeczki przeznaczamy na wkład własny do kredytu hipotecznego.

Połączenie książeczki mieszkaniowej z kredytem hipotecznym to obecnie najpopularniejszy sposób na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Dzięki temu zyskujemy:

 • Niższą kwotę kredytu hipotecznego i łatwiejszą spłatę
 • Premię od państwa, która pomnaża nasz kapitał
 • Możliwość ubiegania się o dodatkowe wsparcie z programu „Mieszkanie dla Młodych”

Kalkulator książeczek doskonale sprawdza się przy planowaniu finansowania zakupu mieszkania. Pozwala precyzyjnie zaplanować wysokość oszczędności, by jak najmniej pożyczać z banku.

Ile trzeba oszczędzać miesięcznie na mieszkanie

Jak widać z naszych wyliczeń, kluczowe jest określenie konkretnego celu oszczędnościowego. Kalkulator książeczki mieszkaniowej pozwala łatwo obliczyć wymaganą miesięczną wpłatę.

Jeśli na przykład chcesz zebrać 40 000 zł na wkład własny w ciągu 3 lat, to przy rocznej stopie zwrotu 2% będziesz musiał regularnie odkładać ok. 1 000 zł miesięcznie. Im dłuższy horyzont czasowy, tym mniejsza miesięczna wpłata jest wymagana.

Dlatego rozsądne planowanie i jak najszybsze rozpoczęcie oszczędzania jest tak istotne. Tylko wtedy gromadzenie wkładu własnego stanie się łatwe i przyjemne.

Podsumowanie

Marzysz o własnym „M”, ale zebranie gotówki na start jest trudne? Jak zapłacić za samochód zebranymi środkami? Książeczka mieszkaniowa może być strzałem w dziesiątkę! To prosty i tani sposób na systematyczne oszczędzanie. Kalkulator pomoże obliczyć wymaganą miesięczną wpłatę. Oszczędzając na książeczce, zyskasz ponadto premie od państwa. To pozwoli szybciej zebrać wkład własny i zaciągnąć korzystny kredyt hipoteczny.

Regularne wpłaty na książeczkę mieszkaniową to najprostsza droga do własnego M. Im wcześniej zaczniesz jak zapłacić za samochód przelewem regularnych rat, tym mniej miesięcznie będziesz musiał odkładać. Podjęcie decyzji dzisiaj, to krok w stronę wymarzonego mieszkania lub domu już za kilka lat!

5 Podobnych Artykułów

 1. Likwidacja drugiego filaru: Odkryj jak zakończyć swoje zobowiązania
 2. Luxmed czy Medicover: Która oferta jest lepsza?
 3. Kalkulator zysku z lokat: Oszczędzaj mądrze
 4. Brak faktury za prąd: Co zrobić, aby uniknąć kłopotów?
 5. Czy warto korzystać z usług bik? Dowiedz się więcej tutaj
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Angelika Kurzajewska
Angelika Kurzajewska

Jako założyciel portalu o ekonomii, łączę głęboką pasję do finansów z pragnieniem dzielenia się wiedzą. Z wykształcenia ekonomista, z doświadczenia analityk rynku, pragnę ułatwić zrozumienie złożonych zjawisk ekonomicznych. Moje artykuły i analizy mają na celu wyjaśnienie, jak ekonomia wpływa na nasze codzienne życie i decyzje. Stawiam na klarowność, rzetelność i aktualność informacji, by czytelnicy mogli podejmować świadome decyzje finansowe. Wierzę, że edukacja ekonomiczna jest kluczem do lepszej przyszłości i staram się, aby mój portal był przystanią dla każdego, kto szuka nie tylko danych, ale i inspiracji do głębszego zrozumienia świata finansów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły