Dywidenda w Banku Handlowym: Sprawdź aktualne informacje

Dywidenda w Banku Handlowym: Sprawdź aktualne informacje
Autor Angelika Kurzajewska
Angelika Kurzajewska14 lutego 2024 | 5 min

Bank Handlowy co roku wypłaca dywidendę swoim akcjonariuszom, a jej wysokość zależy od zysków banku. W tym artykule sprawdzisz najnowsze informacje na temat dywidendy BH - jej aktualną wysokość, terminy wypłat, a także prognozy analityków na najbliższe lata.

Kluczowe wnioski:
 • Dywidenda BH za 2021 rok wyniosła 16,50 zł na akcję.
 • Bank zapowiada utrzymanie dotychczasowej polityki dywidendowej i stopniowy wzrost wypłat dla akcjonariuszy.
 • W 2023 roku dywidenda BH może wzrosnąć do ok. 18 zł za akcję.
 • Najbliższa wypłata dywidendy za 2022 rok planowana jest na maj 2023 roku.
 • Kurs akcji BH rośnie wraz z informacjami o rosnących zyskach i dywidendzie banku.

Dywidenda BH - aktualne stawki

Bank Handlowy regularnie dzieli się zyskami ze swoimi akcjonariuszami, wypłacając atrakcyjną dywidendę. W 2022 roku zarząd banku zarekomendował wypłatę dywidendy za 2021 rok w wysokości 16,50 zł na akcję.

Oznacza to wzrost o 1,50 zł w porównaniu do poprzedniego roku. Taka rekomendacja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, ale wszystko wskazuje na to, że akcjonariusze BH mogą liczyć na solidny zastrzyk gotówki z tytułu dywidendy.

Wysokość dywidendy a kurs akcji

Informacje o rosnących zyskach oraz rekomendowanej dywidendzie z reguły pozytywnie wpływają na kurs akcji spółki. W przypadku Banku Handlowego obserwujemy podobną sytuację.

Kurs akcji BH systematycznie rośnie od początku 2022 roku, a dodatkowa "injekcja" przyszła wraz z komunikatem o rekordowych zyskach banku w minionym roku i rekomendacji zarządu dotyczącej wypłaty dywidendy.

Wysokość dywidendy BH za 2022

Dywidenda to część zysku spółki, która trafia bezpośrednio do jej akcjonariuszy. Im wyższa dywidenda, tym lepiej dla inwestorów.

W przypadku Banku Handlowego możemy spodziewać się utrzymania dotychczasowej, atrakcyjnej polityki dywidendowej. Oznacza to systematyczny wzrost dywidendy w kolejnych latach, wraz ze wzrostem zysków banku.

Jak Bank Handlowy podjął decyzję o dywidendzie?

Decyzja o rekomendowanej dywidendzie nie jest przypadkowa. Bank Handlowy przeanalizował swoją sytuację finansową, osiągnięte zyski i plany rozwoju.

Wziął też pod uwagę rekomendacje KNF odnośnie polityki dywidendowej banków w kontekście pandemii. Ostatecznie zarząd BH uznał, że stać go na atrakcyjną dywidendę dla akcjonariuszy przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa kapitałowego.

Wysokość rekomendowanej dywidendy to dowód, że bank ma się bardzo dobrze i stać go na hojną politykę dywidendową.

Czytaj więcej:Raty w Media Expert: Warto skorzystać? - Analiza oferty rat kredytowych w Media Expert i ich opłacalność

Prognozy wypłat BH na 2023

Pierwsza transza dywidendy za 2022 rok będzie wypłacona prawdopodobnie w maju 2023 roku. Kolejne transze mogą trafić do akcjonariuszy jesienią 2023.

Jeśli chodzi o prognozowaną wysokość dywidendy BH w 2023 roku, to większość analityków spodziewa się dalszego wzrostu, do około 18 zł na akcję.

Rok obrotowy Wysokość dywidendy na akcję
2021 16,50 zł
2022 (prognoza) 18 zł

Taka dywidenda oznaczałaby rentowność na poziomie ok. 8% w stosunku do aktualnych notowań akcji BH. To bardzo atrakcyjny poziom, zachęcający do zakupu akcji banku.

Polityka dywidendowa Banku Handlowego

Dywidenda w Banku Handlowym: Sprawdź aktualne informacje

Bank Handlowy konsekwentnie realizuje politykę dywidendową, której celem jest systematyczny wzrost wypłat dla akcjonariuszy w długim terminie.

Oznacza to, że akcjonariusze BH regularnie otrzymują część zysków banku, a dywidenda rośnie wraz ze wzrostem zysku netto.

Strategia dywidendowa Banku Handlowego

Aktualna strategia zakłada wypłatę ok. 75% zysku banku w formie dywidendy. Pozostała część zysku jest reinwestowana w rozwój, nowe technologie czy akwizycje.

Taka polityka sprawdza się w praktyce, o czym świadczą rosnące dywidendy BH i zadowoleni akcjonariusze, regularnie zasilani gotówką z banku.

Kiedy BH wypłaca dywidendę

Daty wypłat oraz wysokość dywidendy Banku Handlowego są ustalane co roku przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Z reguły odbywa się ono w kwietniu lub maju danego roku.

 • Pierwsza transza dywidendy wypłacana jest zwykle w maju, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za poprzedni rok i podjęciu stosownych uchwał przez WZA.
 • Kolejne transze dywidendy wypłacane są zazwyczaj we wrześniu lub październiku.

Należy jednak pamiętać, że ostatnie dwa lata były wyjątkowe ze względu na pandemię, więc terminy dywidendy mogły nieznacznie odbiegać od typowego harmonogramu.

Jak obliczyć dywidendę BH

Aby obliczyć, ile dywidendy otrzymasz z Banku Handlowego, musisz znać:

 • Liczbę posiadanych akcji BH
 • Wysokość dywidendy na 1 akcję, ustalonej przez WZA

Następnie wystarczy pomnożyć te dwie wartości, aby otrzymać łączną kwotę dywidendy. Można to zapisać następującym wzorem:

dywidenda łączna = liczba akcji * dywidenda na 1 akcję

Korzystając z kalkulatora dywidendy BH na stronie banku, obliczysz należną dywidendę w kilkanaście sekund. Wystarczy wpisać liczbę posiadanych akcji, a kalkulator sam przeliczy wszystko za Ciebie.

Podsumowanie

Bank Handlowy regularnie dzieli się zyskami z akcjonariuszami, wypłacając atrakcyjną dywidendę. W 2022 roku rekomendowana jest rekordowa dywidenda w wysokości 16,50 zł na akcję. To dobra wiadomość dla inwestorów, którzy w najbliższych latach mogą spodziewać się dalszego, systematycznego wzrostu dywidendy BH.

Rosnące zyski banku i realizowana konsekwentnie polityka dywidendowa to gwarancja coraz wyższych wypłat. Szacuje się, że w 2023 roku dywidenda Banku Handlowego może wzrosnąć do około 18 zł na akcję. To oznacza ponad 8% rentowności dla akcjonariuszy.

5 Podobnych Artykułów

 1. Likwidacja drugiego filaru: Odkryj jak zakończyć swoje zobowiązania
 2. Luxmed czy Medicover: Która oferta jest lepsza?
 3. Kalkulator zysku z lokat: Oszczędzaj mądrze
 4. Lokaty w CA: Gdzie ulokować swoje oszczędności?
 5. Bilet kredytowy w PKP: Jak kupić i oszczędzić na podróży
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Angelika Kurzajewska
Angelika Kurzajewska

Jako założyciel portalu o ekonomii, łączę głęboką pasję do finansów z pragnieniem dzielenia się wiedzą. Z wykształcenia ekonomista, z doświadczenia analityk rynku, pragnę ułatwić zrozumienie złożonych zjawisk ekonomicznych. Moje artykuły i analizy mają na celu wyjaśnienie, jak ekonomia wpływa na nasze codzienne życie i decyzje. Stawiam na klarowność, rzetelność i aktualność informacji, by czytelnicy mogli podejmować świadome decyzje finansowe. Wierzę, że edukacja ekonomiczna jest kluczem do lepszej przyszłości i staram się, aby mój portal był przystanią dla każdego, kto szuka nie tylko danych, ale i inspiracji do głębszego zrozumienia świata finansów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły